Fight Club

Kategorie wagowe MMA – jakie wyróżniamy?

Zawodnicy walczący w MMA są różnej postury, wagi i wzrostu, ale też wieku czy płci. Tak naprawdę dla każdego znajdzie się miejsce w oktagonie, jednak jeśli chodzi o rozgrywki czy potyczki pucharowe, stosuje się podział wagowy. Ma to na celu wyrównanie szans każdego uczestnika, z uwzględnieniem różnych uwarunkowań fizycznych. 

 

Kategorie wagowe, czym są i na czym polegają?

W sportach walki mogą zmierzyć się zarówno kobiety, jak i mężczyźni właściwie bez względu na wagę. Jednak trudno oczekiwać, że takie same szanse będzie miał zawodnik ważący 60 kg w starciu z przeciwnikiem dwukrotnie cięższym. Stąd też, celem wyrównania szans i uczynienia walki bardziej atrakcyjną oraz wiarygodną, federacje MMA stosują kategorie wagowe. Są one inne niż w przypadku boksu, a także mogą się zmieniać (i zmieniają się) na przestrzeni lat.

Czy kategorie wagowe zawsze obowiązują?

Kategorie wagowe obowiązują w walkach o tytuł, jednak nie wszystkie walki są organizowane w ramach pucharowych gali MMA. Spora część widowisk to potyczki towarzyskie, których celem jest jedynie zdrowa rywalizacja, rozrywka, zapewnienie widowni ciekawej rozrywki i zarobienie pieniędzy z tego tytułu. Wtedy zawodnicy niekoniecznie muszą walczyć w narzuconych kategoriach, lecz mogą zdecydować się na tzw. catchweight,. O takim zjawisku mówimy wtedy, gdy waga jest odgórnie ustalona i nie może dotyczyć innych kategorii.

Czy zawodnik może walczyć wyłącznie w jednej kategorii wagowej?

Zazwyczaj zawodnicy ograniczają się do potyczek w ramach jednej kategorii wagowej. Jednak z czasem mogą także spróbować swoich sił w innych, co będzie wiązało się oczywiście ze schudnięciem lub przytyciem. Ale nie tylko, bo sporo mówi się o różnicach w technice czy choćby całym planie treningowym, który zazwyczaj jest opracowywany indywidualnie dla konkretnego fightera. 

Są jednak tacy zawodnicy na świecie, którzy walczyli w starciach dla różnych kategorii i, co ciekawe, w każdej odnosili sukcesy. Wśród mężczyzn pasami w więcej niż jednej kategorii wagowej mogą pochwalić się Conor McGregor w UFC czy Patricio Freire w Bellatorze, a wśród kobiet Amanda Nunes.