Fight Club

MMA – na czym polega i co znaczy?

Mieszane sztuki walki to popularny sport, w którym dwóch zawodników walczy przy użyciu różnych technik i stylów walki. W MMA zawodnicy mogą stosować elementy boksu, karate, jiu-jitsu, kickboxingu i wrestlingu (zapasów), co pozwala im na bardziej efektywne wyprowadzanie ciosów w celu pokonania przeciwnika. Zazwyczaj potyczki odbywają się przy udziale widowni zgromadzonej wokół oktagonu. Zobacz, czym charakteryzuje się MMA.

 

MMA – co to znaczy?

MMA (skrót od angielskiej nazwy Mixed Martial Arts), czyli mieszane sztuki walki to bardzo popularny sport, który łączy elementy różnych dyscyplin, takich jak boks, karate, jiu-jitsu, kickboxing i wrestling (zapasów). Zakazane są między innymi takie zachowania jak plucie, gryzienie, ciągnięcie za włosy, ciosy w kręgosłup i tył głowy, ataki na krtań czy krocze.

Każda walka MMA, której celem nie jest zdobycie tytułu, trwa 3 rundy, gdzie długość każdej rundy to maksymalnie 5 minut. Przerwa między nimi wynosi 1 minutę. W walkach o tytuł liczba rund zwiększa się do 5.

Na czym polega MMA?

MMA jest bardzo dynamicznym i ekscytującym sportem, który cieszy się zainteresowaniem na całym świecie. W Polsce MMA jest coraz bardziej popularne, z roku na rok przybywa zarówno zawodników, jak i fanów potyczek w oktagonie, które wzbudzają niemało emocji. 

Walka odbywa się zgodnie z obowiązującym oficjalnym regulaminem zapisanym w Unified Rules. Walczący bandażują ręce, używając do tego gaz i bandaży o określonych parametrach. Wymogiem są także ochraniacze na zęby oraz ochraniacze na krocze (dotyczy zawodników płci męskiej). 

Kto może walczyć w MMA?

Mieszane sztuki walki to sport wymagający od zawodników bardzo dobrej kondycji fizycznej, zręczności, sprytu, wyobraźni oraz umiejętności taktycznych. Osoby, które chcą zacząć trenować MMA, muszą być przygotowane na ciężką pracę i wiele wyrzeczeń – zazwyczaj konieczne jest pracowanie zarówno nad techniką, jak i ogólną wydolnością organizmu. Ale nie tylko, bo zawodnicy MMA powinni mieć także silną psychikę czy odporność na stres. Walki MMA są często bardzo wymagające, a żeby im sprostać sportowcy powinni mieć dużo determinacji i odwagi, aby przezwyciężyć trudności w oktagonie.

MMA jest dyscypliną dostępną dla osób w różnym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Ważne, aby trenować zgodnie ze swoimi możliwościami oraz wiekiem. Są specjalne kluby dla dzieci i młodzieży, a także dla osób starszych. Dzięki temu, każdy może znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie, aby zacząć ćwiczyć samemu lub pod okiem trenera.